Limited Offer!
5 sold
SKU:
(0)
10 Sold
20% OFF
Get it
ERP72QDC
Received successfully
Coupon Code
CONTINUE SHOPPING
    Please select the information you want X
  • product:
    ePaper Only
    ePaper Only
    with Adapter Board
    with Adapter Board
    with STM32 Demo Kit
    with STM32 Demo Kit
    with ESP32 Demo Kit
    with ESP32 Demo Kit
Quantity:
0 in stock
1/1
Frequently Bought Together
more
Frequently Bought Together
  • Description
10.85" Monochrome E-Ink Display
A Giant View, A Tiny Soul. The 10.85-Inch Future is Now in Focus.
Core Advantages
Lightning-Fast Refresh
Full Refresh
4s
Partial Refresh
0.4s
faster than conventional e-paper
Real-time content updates for dynamic applicationsSupports rapid content switching
Superior Visual Clarity
133 PPI
Resolution
170°
Viewing Angle
Anti-glare hard coating surface
Paper-like reading experienceZero backlight - eye comfortClear visibility from any angle
Zero-Power Operation
Active:  30W
Static: 0.003W
99% less power than LCD
• Bistable display technology• 5-10 year life• Zero power when displaying static content
Technical Specifications
Part Number GDEM1085T41
Type Dot Matrix
Connector 24 Pin 0.5mm
Size 10.85"
IC UC8179C*2
Interface SPI
Resolution 1360x480
Color Black, White
Operating Temp. 0℃~50℃
PPI 133
Full Refresh Time 4s
Storage Temp. -25℃~70℃
Outline Size 270.56×105.92×1.20mm
Partial Refresh Time 0.4s
Typical Power(mW) 30
Active Size 259.76×91.68mm
Weight 66.8±0.5
Deep Sleep Power(mW) 0.003
Pixel Pitch 0.191x0.191mm