1.54-inch E-paper Display Low Temperature Range -25℃ to 50℃ Resolution 200x200, GDEM0154D67WT
SKU:
(1)
63 Sold
20% OFF
Get it
ERP72QDC
Received successfully
Coupon Code
CONTINUE SHOPPING
    Please select the information you want X
  • Product:
    GDEM0154D67WT
    GDEM0154D67WT
    GDEM0154D67WT with Adapter Board
    GDEM0154D67WT with STM32 Demo Kit
    GDEM0154D67WT with ESP32 Demo Kit
Quantity:
0 in stock
  • 1.54-inch E-paper Display Low Temperature Range -25℃ to 50℃ Resolution 200x200
1/1
Frequently Bought Together
more
Frequently Bought Together
  • Description
1.54" Wide-Temperature E-Ink Display
Core Advantages
Paper-Like, Eye-Friendly Display
85° 85° 170° Viewing Angle
Energy Efficiency
LCD: 201.3mW
E-Ink: 9.6mW
95% Power Savings
• Bistable Display: Near-zero power in static mode• Deep sleep power: Only 0.003mW• Lasts 3+ years on a single coin cell battery• Over 90% less power than LCDs
Extreme Temperature Resilience
-25°C
50°C
Operating Range
Optimized Display Performance
Recommended Applications
Static text, simple icons, data tables, barcodes, and other high-contrast, low-refresh-rate content.
Performance Considerations
Technical Explanation
Technical Specifications
Part Number GDEM0154D67WT
Size 1.54"
Resolution 200×200
DPI 183.66
Outline Size 37.32×31.8×1.0mm
Active Size 27.00×27.00mm
Pixel Pitch 0.135×0.135mm
Color Black, White
IC SSD1681
Type Dot Matrix
Interface SPI
Connector 24 Pin 0.5mm
Max Grayscale 4
Full Refresh Time 2s
Operating Temp. -25°C~50°C
Storage Temp. -25°C~70°C
Typical Power 9.6mW
Deep Sleep Power 0.003mW