4.2" 4-Color E Ink Display 12s Fast Refresh High-resolution 400x300, GDEM042F86
SKU:
(0)
1 Sold
20% OFF
High-resolution 400x300 BWRY ePaper with SPI interface and ultra-low power consumption
Get it
ERP72QDC
Received successfully
Coupon Code
CONTINUE SHOPPING
    Please select the information you want X
  • product:
    EPD
    EPD
    ePaper+HAT Adapter Board
    ePaper+HAT Adapter Board
    EPD with STM32 Demo Kit
    EPD with STM32 Demo Kit
    EPD with ESP32 Demo Kit
    EPD with ESP32 Demo Kit
Quantity:
0 in stock
1/1
Frequently Bought Together
more
Frequently Bought Together
  • Description
4.2" Multi-Color E Ink Display (Black, White, Yellow, Red)
Special Features
Technical Details
Product Specifications
PART NUMBER GDEM042F86 CONNECTOR 24 PIN 0.5mm
SIZE 4.2 inch COLOR Black, White, Red, Yellow
TYPE Dot Matrix MAX GRAYSCALE 2
IC SSD2683ZA FULL UPDATE(s) 20
RESOLUTION 400x300 FAST UPDATE(s) 12
PPI 119.05 OPERATING TEMP. 0℃~40℃
OUTLINE SIZE(mm) 91x77x1.0 STORAGE TEMP. -25℃~70℃
ACTIVE SIZE(mm) 84.8x63.6 POWER CONSUMPTION OF THE REFRESH(mW) 18.6
PIXEL PITCH(mm) 0.212x0.212 STANDBY POWER CONSUMPTION (mW) 0.0012
INTERFACE SPI
Matching Driver Boards
Product Application
Medical Device
Industrial Instrument
Internet of Things (IoT) Device
Electronic Business Cards
Every Day is Earth Day
  You don't need to be an environmental scientist to make sustainable choices.
At GooDisplay, we passionately integrate sustainability into the production of e-paper.
Substitute for Paper Usage
Device Packaging
Energy Efficiency
We Also Recommend
Why GooDisplay E-Paper Refreshes Faster
Optimized Fast-Refresh FPL
Smart Temp-Controlled Drive
Chip-Level Integrated Solution
Display Type Refresh Capability Available Sizes
Black & White (B/W) Displays Supports fast refresh, partial refresh, and 4-level grayscale 0.97" to 10.3"
Black, White & Red (BWR) Displays Supports fast refresh and partial B/W refresh 2.13" to 11.6"
Black, White, Red & Yellow (BWRY) Displays Supports fast refresh with multi-color layered updating 0.97" to 11.6"