SKU:
(3)
21 Sold
20% OFF
This is a 2.7 inch e-ink screen with 264x176 resolution, SPI interface, and the display is capable to display images with 3 colors content.
Get it
ERP72QDC
Received successfully
Coupon Code
CONTINUE SHOPPING
    Please select the information you want X
  • product:
    EPD
    EPD with adapter board
    EPD with STM32 Demo kit
    EPD with ESP32 Demo Kit
Quantity:
0 in stock
  • [EOL]2.7-Inch Red ePaper Display Tri-color E Ink Screen 1.8s Partial Update 264x176 Resolution
1/1
Frequently Bought Together
more
Frequently Bought Together
  • Description
heartIMPORTANT NOTICEheart
2.7-inch Red ePaper display with 1.8s partial update
Special Features
Technical Details
Product Specifications
PART NUMBER GDEM027Z71 CONNECTOR 24 PIN 0.5mm
TYPE Dot Matrix COLOR Black, White, Red
SIZE 2.7 inch INTERFACE SPI
IC SSD1680 MAX GRAYSCALE 4
RESOLUTION 264x176 FULL UPDATE TIME(s) 20
PPI 117.51 FAST UPDATE TIME(s) 16
OUTLINE SIZE(mm) 71.82x45.8x1.0 PARTIAL UPDATE TIME(s) 1.8
ACTIVE SIZE(mm) 38.192x57.288 POWER CONSUMPTION OF THE REFRESH(mW) 12
PIXEL PITCH(mm) 0.202x0.203 STANDBY POWER CONSUMPTION (mW) 0.003
OPERATING TEMP. 0℃~40℃ STORAGE TEMP. -25℃~70℃