SKU: NFC-D3-029
(0)
62 Sold
20% OFF
Get it
ERP72QDC
Received successfully
Coupon Code
CONTINUE SHOPPING
    Please select the information you wantX
Quantity:
0 in stock
  • NFC-Driven 2.7" 2.9" 3.7" 4.2" E-Ink Display Development Kit | Low Power Display Module for DIY & Prototyping
1/1
Frequently Bought Together
more
Frequently Bought Together
  • Description
NFC-Driven Multi-Size E-Ink Display Development Kit
NFC-D3-029 is a compact NFC-powered driver board for 2.7", 2.9", 3.7",and 4.2" E-Ink displays (mono, 3-color, 4-color), enabling wireless updates with no battery required. – Supports BMP/PNG/JPG; FM1280 NFC IC; ISO14443-A compliant
Special Features
● Flexible Image Formats: Supports BMP, PNG, and JPG, allowing for easy content customization.
Components of Our NFC Price Tags
+ + =
a. 2.9 inch Tri-color  ePaper display   b. 2.9-Inch E-Ink Display Development Kit   c. 2.9 Inch Shell Case Accessories For Electronic Shelf Label    2.9 inch Color NFC-Powered  Eink Label
Technical Details
Product Specifications
PART NUMBER
 NFC-D3-029
DISPLAY PARAMETER
 Screen Size: 2.7" 2.9" 3.7" 4.2"
 Screen Type: Black/White, Black/White/Red, Black/White/Red/Yellow E-Ink Screen
 Resolution: 264x176, 296x128, 416x240, 400x300
POWER PARAMETER
 Power Supply: NFC
 Refresh Power: ≤15mW
SOFTWARE PARAMETER
 Image Update Time:
 Black/White E-Ink Screen: 3s
 Black/White/Red E-Ink Screen: 22s
 Image Update Method: NFC
 Language: Default English
PORT PARAMETER  FPC Interface: 24PIN 0.5mm
SPECIFICATIONS
 Weight: Approx. 8g
 Dimensions: 79x36.7x1.0mm
ENVIRONMENTAL PARAMETER
 Operating Temperature: 0℃~50℃
 Storage Temperature: -25℃~70℃
 Operating Humidity: 40%~70%