3.7-Inch E-Paper Display with Touchscreen 1s Fast Refresh 416x240 GDEY037T03-T02
SKU:
(1)
47 Sold
20% OFF
This is a 3.7 inch e-ink screen with 416x240 resolution, SPI interface, and the display is capable to display images with black and white content.
Get it
ERP72QDC
Received successfully
Coupon Code
CONTINUE SHOPPING
    Please select the information you want X
  • Product:
    GDEY037T03-T02
    GDEY037T03-T02
    with FPC Extension &Socket
    with FPC Extension &Socket
    with ESP32 HAT
    with ESP32 HAT
    with ESP32 Demo Kit
    with ESP32 Demo Kit
Quantity:
0 in stock
  • 3.7-Inch E-Paper Display with Touchscreen 1s Fast Refresh 416x240
1/1
Frequently Bought Together
more
Frequently Bought Together
  • Description
Goodisplay Touch ePaper Supplier
Enhance Interaction with Precision Touch
New Generation of Touch Screen ePaper
Resolution:
240x416
Max Grayscale: 4
Low Power Consumption
Fast Update: 1.5s
Partial Update: 0.3s
Full Update: 2s
E Ink Touch Screens for Every Need
Why We're the Best Choice for You
  • Ultra-Low Power Consumption:  Both the e-paper display and touchscreen use minimal power.
  • Fast Refresh Rate: Faster touch response thanks to improved e-paper refresh rates.
Custom Touch Module Solutions
● Designed to be fully compatible with any 3.7-inch E Ink display, ensuring seamless integration.
Technical Details
Product Specifications
PART NUMBER
GDEY037T03-T02
CONNECTOR OF EPD
24 Pin FPC
TYPE
Dot Matrix
MAX GRAYSCALE
4
SIZE
3.7 inch
COLOR
Black,White
IC
UC8253
FULL REFRESH(s)
2
RESOLUTION
416x240
FAST REFRESH TIME(s)
1.5
OUTLINE SIZE(mm)
92.99x53.00x1.48
PARTIAL REFRESH TIME(s)
0.3
ACTIVE SIZE(mm)
81.54x47.04
POWER CONSUMPTION OF THE REFRESH(mW)
18
PIXEL PITCH(mm) 0.196x0.196 STANDBY POWER CONSUMPTION (mW) 0.003
OPERATING ENVIRONMENT
0℃~50℃
TOUCHSCREEN CONNECTOR
6 pin FPC
STORAGE ENVIRONMENT
-25℃~70℃
TOUCHSCREEN CONTROLLER IC
FT6336U
INTERFACE SPI TOUCHSCREEN OPERATING VOLTAGE 2.8V~3.6V