3.7 Inch Black, White, Yellow, and Red 4-colors E-ink Screen Resolution 416x240 GDEM037F51
SKU:
(0)
28 Sold
20% OFF
This is a 3.7 inch e-ink screen with 416x240 resolution, SPI interface, and the display is capable to display images with 4 colors content.
Get it
ERP72QDC
Received successfully
Coupon Code
CONTINUE SHOPPING
    Please select the information you want X
  • product:
    EPD
    EPD
    EPD with adapter board
    EPD with adapter board
    EPD with STM32 Demo Kit
    EPD with STM32 Demo Kit
    EPD with ESP32 Demo Kit
    EPD with ESP32 Demo Kit
Quantity:
0 in stock
  • 3.7 Inch Black, White, Yellow, and Red 4-colors E-ink Screen Resolution 416x240
1/1
Frequently Bought Together
more
Frequently Bought Together
  • Description
3.7" Color E Ink Display with Yellow, and Red
Special Features
 ● Anti-Glare Technology: Perfect visibility even in bright lighting conditions—no compromises.
Technical Details
Product Specifications
PART NUMBER GDEM037F51 CONNECTOR 24 PIN 0.5mm
TYPE Dot Matrix COLOR Black, White, Red, Yellow
SIZE 3.7 inch MAX GRAYSCALE 2
IC IST7163 FULL UPDATE TIME(s) 20
RESOLUTION 416x240 TYPICAL POWER(mW) 13.5
PPI 129.8 DEEP SLEEP POWER(mW) 0.012
OUTLINE SIZE(mm) 92.99x53.00x1.0 OPERATING TEMP. 0℃~40℃
ACTIVE SIZE(mm) 81.54x47.04 STORAGE TEMP. -25℃~70℃
PIXEL PITCH(mm) 0.196x0.196 INTERFACE SPI
OPERATING TEMP. 0℃~40℃ STORAGE TEMP. -25℃~70℃